STI

STI – Sexually transmitted infection = pohlavně přenosné nemoci

CO DĚLAT?

Když už došlo k rizikovému pohlavnímu styku – i orálnímu a nerespektoval/a jsi zásady bezpečnějšího sexu, potom věnuj pozornost svému zdravotnímu stavu. Když máš podezření, že jsi se mohl/a nakazit pohlavně přenosnou infekcí, a zjistil/a jsi, že máš některé z uvedených příznaků, vyvaruj se pohlavního styku, abys nešířil/a infekci dál, a neprodleně vyhledej kožního lékaře a respektuj jeho doporučení.

pozoruješ za 2–14 dní po rizikovém kontaktu bolesti a pálení při močení, bílo-žlutý až zeleno-žlutý výtok z močové trubice, u žen z rodidel, nebo svrbění v konečníku či bolesti v krku, potom jsi se mohl/a nakazit kapavkou. Pozor – kapavka může probíhat i bez příznaků a neléčená může vést k různým komplikacím včetně neplodnosti. Po rizikovém pohlavním styku je tak vhodné kontaktovat kožního lékaře.

pokud se na genitálu, konečníku, v ústech původně červená skvrnka, či pupínek později mění v nebolestivou oděrku až vřed, nahmatáš zvětšené nejbližší  lymfatické  uzliny,  případně  máš zvýšenou teplotu nebo máš-li  9–12 týdnů po nechráněném pohlavním styku vyrážku na kůži trupu, končetinách, potom jsi se mohl/a nakazit syfilis. Pozor – syfilis může probíhat i bez obtíží.

Nepoznaná a neléčená syfilis vede po letech k závažným komplikacím postihujícím centrální nervový systém, periferní nervy, srdce, cévy, kosti a kůži. V těhotenství se může infikovat plod, což může vést k potratu nebo se dítě může narodit s četnými vrozenými vadami.

máš bolesti při močení, občas vodnatý výtok z močové trubice, rodidel, potom jsi se mohl/a nakazit chlamydiemi. Pozor – chlamydiová infekce v 70 % probíhá bez příznaků. Neléčené infekce mohou vést k různým komplikacím, např. kloubním potížím, mimoděložnímu těhotenství a k neplodnosti. Tyto infekce jsou v současnosti nejčastější pohlavně přenosnou infekcí.

trápí tě svědění genitálu nebo zarudnutí předkožky a/nebo žaludu, u žen pálení v pochvě a hustý tvarohovitý výtok z genitálu, potom můžeš mít kvasinkovou infekci.

jsou malé bradavičnaté výrůstky na sliznici genitálu nebo konečníku, která způsobují pocit svědění. Pozor – určité typy virů HPV způsobujících kondylomata mohou vést např. u žen k rakovině děložního čípku. Mohou také způsobit karcinomy konečníku zejména u mužů majicích sex s muži (MSM) a jsou v poslední době dávány do souvislosti s karcinomy v dutině ústní.

puchýřky, které se brzy změní v bolestivé vřídky na genitálu, konečníku nebo ústech, potom můžeš mít opar – herpes. Pozor – opar se často vrací, když je člověk oslabený. Pokud dojde k přenosu infekce z matky na dítě při porodu, může infekce vážně ohrozit novorozence.

pokud za 2–6 týdnů po rizikovém sexuálním styku pozoruješ horečku, bolesti hlavy, svalů, kloubů, zánět nosohltanu, zduřelé lymfatické uzliny, vyrážku na trupu nebo zádech, potom by se mohlo jednat i o akutní HIV infekci, která po letech vede k selhání obranyschopnosti – onemocnění AIDS. Pozor – infekce virem HIV může probíhat i bez jakýchkoliv příznaků, infekci lze dokázat pouze laboratorním vyšetřením (testem na HIV).